Kategórie
 
 
 
 
 

Ako si správne vybrať vozidlo pred kúpou.

Samotnej kúpe vozidla či už nového alebo jazdeného predcháza jeho výber. U niekoho je tento proces jednoduchší pokiaľ je kritérií na výber len niekoľko, pre iného je to hotová veda ak potrebuje s rozpočtom skĺbiť aj niekoľko podstatných vecí pre každodené využitie. V tomto článku sa pozrieme na tie najpodstatnejšie kritéria pri výbere vozidla a povieme si niečo o nich tak, aby sme Vás trošku v danej téme zorientovali.
 

 

1. Na aké účely bude vozidlo využívané:

V prvom rade si je potrebné poriadne zvážiť čo od vozidla potrebujem dostať. Či hľadáte priestranné vozidlo pre svoju rodinnu, auto na dlhé trasy, mestské auto pre ženu alebo štýlovku pre radosť. Za pozornosť stojí aj to na aké dlhé obdobie vozidlo plánujem kupovať a koľko ste ochotný platiť za prevádzkové náklady. Pri výbere berte v úvahu aj povesť danej značky, modelu, motorizácie, prevodovky či iných vecí, ktoré vás môžu poriadne vyhádzať z peňazí. Každé auto má svoje muchy, no niektoré su tými svojimi dosť dobre známe a pri dôkladnom výbere si viete ušetriť nemálo starostí.

2. Rozpočet stanovený na kúpu vozidla:

Ďaľším veľmi podstatným a asi aj načastejším kritériom je vyhradený rozpočt na kúpu. Keď už máme vybraté konkrétne vozidlo je potrebné dobre zvážiť to, či si v danom rozpočte dokážeme zadovážiť solidnu jazdenku. Odporúčame si pozrieť priemerné ceny daných vozidiel. Nedržte sa tam, kde ceny začínajú, zväčša to odráža aj reálny stav daného kúsku. Predsa ani vy, pokiaľ budete auto predávať a bude v bezchybnom stave, tak ho nebudete dávať za výhodné ceny. Po prihliadnutí na rozpočet je dobre zvažiť aj to pri akých vozidlách sa budete môcť pohybovať a aké budú prevádzkové náklady. Niekedy pri prefinancovaní určitej čiastky sa dostanete na mesačnú splátku, čo sa môže rovnať výške starostlivosti o staršie vozidlo a pritom si užívate vyšší komfort a menej častý servis. Nezabúdajte aj na určitú finančnú rezervu napr. na vstupný servis po kúpe, poplatky na prepis či poistenie.

3. Voľba benzín či diesel? :

Pri výbere motorizácie nepozerajte len na spotrebu. Tá je síce pri tej dieselovej určite voči benzínu lákavejšia, no prevádzkové náklady vás môžu nemilo prekvapiť. Práve naftové motorizácie sú o dosť zložitejšie a obsahujú pomerne drahé komponenty. Pri výbere motorizácie je potrebné zvážiť aké trasy jazdíte a koľko kilometrov ročne spravíte. Pre krátke mestské a prímestské jazdy s ročným nájazdom do cca 15000km jednoznačne odporúčame benzínové motorizácie. Pokiaľ však u Vás prevládajú dlhé trasy, tak za zváženie stojí dieselová motorizácia, na takéto využitie je stavaná a vie Vám to oplatiť dobrou spotrebou. Neberte však v úvahu, ktorá varianta nastáva len sporadicky, treba sa držať toho ako bude dané vozidlo využívane vo väčšine prípadov. A však pri starších EURO normách časom hrozia rôzne obmedzenia.

4. Manuálna alebo automatická prevodovka?

Trendom posledného obdobia sú jednoznačne automatické prevodovky, ktoré Vám zvýšia komfort z jazdy. Nie vždy to je však ideálna voľba, treba sa pozerať na to, čo pre Vás bude znamenať starať sa o tento prvok. Automatické prevodovky sú voči tým manuálnym výrazne náročnejšie na údržbu, kde sa repas bez problémov môže pohybovať v cene 2000 - 3000€. A nie je automat ako automat. Dôležité je si naštudovať, ktorý má akú povesť spoľahlivosti. Preto sa dobre zamyslite, či daná investícia je adekvátna k cene vozidla. Manuálna prevodovka Vás síce bude zaťažovať preraďovaním no pri servise o sebe moc vedieť nedá. Staršie vozidlá v nižších cenovkách odporúčame kupovať s manuálnou prevodovkou.

5. Výber výbavy:

Mať bohatú výbavu vozidla láka asi každého. No je tu na mieste zvážiť, čo vlastne reálne potrebujeme, čo je výhodou a za čo zas zaplatíte a využívať to ani nebudete. Bohatá výbava so sebou nesie aj vyššie riziko poruchovosti vozidla, no pri kúpe Vám vie aj zhltnúť značnú časť rozpočtu o ktorú ste si mohli rašej vybrať mladší alebo menej jazdený kúsok.

6. Následná predateľnosť vozidla:

Veľmi podstatnou vecou je aj aká bude následná predateľnosť vášho vozidla, keď sa ho raz rozhodnete obmeniť nakoľko je vysoko pravdepodobné, že ho nekupujete navždy. Naštudujte si aké trendy nastávajú pri jazdených vozidlách, aké obmedzenia sa ich môžu do budúcna týkať, ale aj to koľko na danom vozidle najazdíte kilometrov a aký nájazd bude mať pri predaji. Tak isto ako aj vy hľadíte na tieto parametre pri výbere tak ich bude brať v úvahu aj následovný majiteľ.

Treba si uvedomiť že kupujete jazdené auto, kde zakladať na farbe, či veľkosti kolies nie je šťastná voľba, už aj tak pri tom mizivom množste dobrých ponúk Vám vedia takéto kritéria výber rapídne zúžiť. Pri výbere odporúčame uprednostniť autá so slovenským pôvodom, kde sa dokážete dopátrať ku kompletnej minulosti vozidla a nemusíte zakladať na pekných slovách predávajúceho či na domnienkach.

Pokiaľ si tento proces výberu, či už aj samotného preverenia vozidla chcete uľahčiť, sme tu pre Vás. Všetko potrebné zariadime za Vás pričom vy si užívate svoje pohodlie a využijete naše poznatky z praxe.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia